Blue Monday – mit ili stvarnost?  — b•Aktiv

Blue Monday – mit ili stvarnost? 

Jeste li se ikada našli u situaciji da nešto unaprijed proglasite lošim i potom primijetite samo one stvari koje potvrđuju vaše uvjerenje pa tako i ta loša stvar uistinu postane loša. Ovo nije slučajnost već fenomen koji se naziva samoispunjavajuće proročanstvo. Naime, naša uvjerenja itekako utječu na percepciju stvarnosti jer ćemo nesvjesno tražiti dokaze kako bismo ih potvrdili ili čak ostvarili. Isto tako, ako vjerujemo da će treći ponedjeljak u siječnju poznat kao Blue Monday biti najdepresivniji dan u godini, kao što kažu da jest, mi automatski tražimo dokaze koji to potvrđuju. 

Da, kaže se da je taj treći ponedjeljak u siječnju najdepresivniji dan. Splasnulo je uzbuđenje nakon blagdana, ali i lagano počinjemo shvaćati da se već ne pridržavamo ciljeva koje smo postavili prvog dana u novoj godini i koji su nas trebali pretvoriti u novo ja. No, što kada bismo ovaj najdepresivniji dan odlučili promatrati iz druge perspektive? 

Svake godine 1.1. iznova nosi breme velikih očekivanja. Svi pričamo o novom početku, no što to doista znači? Za mnoge to podrazumijeva niz novogodišnjih odluka koje su ambiciozne, ali ponekad i nerealne. I takve, krivo postavljene, ubrzo postaju opterećenje i preplavljuju nas neugodnim emocijama. Često zaboravljamo da promjene ne moraju biti nagle i velike i da ne postoji taj jedan dan kada s njima moramo započeti. 

Realna očekivanja: Ključ prema lakšem početku 

Kako izbjeći pritisak nove godine, novih očekivanja i promjena? 

  1. Razmislite o svojim ciljevima. Prva pogreška koju napravimo, ne samo na početku nove godine, je ta da u promjenu započinjemo spontano, bez planiranja. Mislimo da moramo 1.1. baš krenuti pa ne uzmemo dovoljno vremena i ne razmislimo istinski što želimo promijeniti, i još važnije od toga zašto nam je to uistinu važno. Zato, umjesto pritiska da odjednom morate postati bolja osoba, uzmite početak godine za dobro promišljanje što želite i kako ćete do toga stići. 
  1. Prigrlite fleksibilnost. Promjena ne mora započeti 1. 1. Novi početak može biti bilo koji dan u godini. Zato smanjite pritisak, stavite naglasak na promišljanje koje je naglašeno u prethodnom koraku i tek kada ste s tim gotovi i ako uistinu želite uvesti neke promjene razmislite o rokovima i prvim malim koracima. 
  1. Korak po korak. Umjesto drastičnih odluka i kompletne promjene svog života krenite malim koracima. Imamo tendenciju odjednom promijeniti svaki aspekt svog života. I dok bi promjene u tim raznim aspektima možda i bile dobre za nas, uvođenje svih odjednom je stresno i zato posustajemo. Krenite polagano i uvodite jednu po jednu promjenu. 
  1. Osvijestite svoja uvjerenja. Obratite pozornost na svoje misli i svoja, često netočna, uvjerenja. Naša uvjerenja snažno utječu na način na koji doživljavamo stvarnost. Ograničavajuće misli poput Ako ne uspijem odmah, nema smisla nastaviti. često nas koče i vode do odustajanja. Ključno je osvijestiti takve obrasce i zapitati se: Je li ovo uvjerenje zaista točno? 

Nova godina ne mora započeti s pritiskom, a svakako ne mora započeti najdepresivnijim danom. Zašto bi Blue Monday bio najdepresivniji dan, a ne primjerice dan za stanku, osvještavanje svojih misli i postavljanje temelja za zdraviji pristup promjenama. 

Pokušajte treći ponedjeljak u siječnju iskoristiti za promišljanje: što želite za sebe, a što biste mogli otpustiti kako biste se osjećali lakše? Bez očekivanja, bez pritiska – samo s fokusom na ono što vas čini sretnima. 

Autor: 

Mentalni trening