Odmor i kreativnost: Kako odmor potiče kreativno razmišljanje? — b•Aktiv

Odmor i kreativnost: Kako odmor potiče kreativno razmišljanje?

Kreativnost često promatramo kao talent ili dar koji jednostavno imamo ili nemamo. Međutim, kreativnost se ne očituje samo u lijepom slikanju. Kreativni možemo biti svakodnevno, a često upravo na to zaboravimo. Prema svojoj definiciji, kreativnost je mentalni proces koji uključuje stvaranje novih ideja, pojmova ili rješenja problema. Zar ne pokušavamo baš to raditi svakodnevno?

U ubrzanom svijetu u kojem živimo često idemo ukorak s tim ritmom. Svakodnevica nam se pretvori u rutinu, bez prostora za promjenu. Budući da stalno želimo sustići korak sa svim obvezama koje moramo izvršiti, iz svoje rutine (namjerno ili nenamjerno) izbacimo odmor. I upravo zato se ponekad nađemo u situaciji da se silno trudimo riješiti neki zadatak, no mozak kao da ne može doći do rješenja. Jeste li ikad pomislili na to da s odmorom zapravo možemo biti puno učinkovitiji?

Svaka baterija treba svoje punjenje. Upravo tako i mi trebamo obnoviti svoje resurse odmorom. Odmor je važan za tjelesno i mentalno zdravlje. Brojni vanjski pritisci mogu vrlo brzo istisnuti odmor s naše liste prioriteta. Živimo u kulturi gdje se odmor smatra povlasticom te ga najčešće odgađamo „za sam kraj”, koji često ne dođe tako brzo. Živimo prema principu „sada i odmah”, dostupni smo 0-24, svakodnevno ispunjavamo svoje različite životne uloge i za odmor jednostavno nema mjesta.

Važnost odmora za tjelesno i mentalno zdravlje je neupitna. Ljudski mozak treba odmor kako bi mogao optimalno funkcionirati. Tijekom odmora, aktivnog ili pasivnog, mozak vrši svoj reset, a tad naše razmišljanje postaje fleksibilnije i učinkovitije. I upravo u tim situacijama ponekad se dogode „aha-trenutci”, kad nam na um padne nova ideja ili rješenje problema. Činjenica je da odmor potiče našu kreativnost. Međutim, kako bismo se odmorili, ne moramo nužno odlaziti na drugu lokaciju, trošiti dane godišnjeg odmora ili se rastrgnuti od planiranja istog.

Svaka promjena u svakodnevici ili mentalni odmak može imati pozitivan učinak za naše mentalno zdravlje. U modernoj psihologiji sve je popularniji mindfulness pristup, koji nas uči upravo tome – kako povećati svoju svjesnost i na taj način doprinijeti svom mentalnom blagostanju. Često idemo iz dana u dan na „autopilotu”, a mindfulness nas uči upravo suprotno. Umjesto da se fokusiramo na prošlost ili se brinemo o budućnosti, učimo kako cijeniti i doživljavati sadašnji trenutak u potpunosti. Ovo može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti jer se naša pozornost preusmjerava s negativnih misli i brige na ono što se događa ovdje i sada. Upravo zato aktivnosti mindfulnessa mogu biti naš novi alat za učinkovit odmor, poticanje kreativnosti i reset za tijelo i um.

 

Kako se koristiti odmorom u svrhu poboljšanja mentalnog zdravlja?

1.     Planirajte kratke pauze

Redovite kratke pauze tijekom dana važne su za održavanje produktivnosti i kreativnosti. Uzimanje kratkih pauza može osvježiti um i tijelo. Ove pauze mogu biti raznolike – od kraće šetnje pa sve do nekoliko svjesnih udaha i izdaha.

2.  Mentalni odmak

Obilježite trenutak u danu kad ćete se mentalno odmaknuti od obveza. Ovaj korak ključan je za obnovu energije i održavanje mentalnog zdravlja. Ponekad, iako se trudimo uvrstiti odmor u svoj raspored, naš um nam to ne dopušta. Suočavamo se s prekomjernim mislima o tome što trebamo učiniti i osjećajem nelagode. Upravo u tim situacijama naš um i dalje crpi energiju. Redovito prakticiranje tehnika mindfulnessa može nam pomoći povećati svjesnost o sadašnjem trenutku, tako da zaista iskoristimo odmor do maksimuma, omogućujući nam da se potpuno opustimo i napunimo energijom.

3.  Pronađite aktivnosti koje vas ispunjavaju

Pronađite aktivnosti koje vas vesele i ispunjavaju. Naš um služi za stvaranje i učenje, a upravo zadovoljenje ove potrebe može biti izvrstan način za opuštanje i izražavanje kreativnosti. Slikanje, pisanje ili bilo koja druga umjetnička aktivnost može biti zamjena za mentalni odmor. Bilo koji oblik tjelesne aktivnosti može poboljšati naše raspoloženje, smanjiti stres i povećati energiju. Koju god vrstu odmora odaberemo – on je neophodan za održavanje mentalnog zdravlja i poticanje kreativnosti.

Primjenom ovih smjernica u svakodnevnom životu doprinosimo svome mentalnom zdravlju, potičemo vlastitu učinkovitost i kreativnost. Pronađimo vrijeme za odmor i omogućimo našem umu nova stvaranja.

Mentalni trening

Autori:

Ana Čerenšek, prof. psih

Igor Čerenšek, mag. psych.