U ovom članku pokušat ćemo Vam objasniti razliku između postporođajne depresije i postporođajnog stanja zvanog “baby blues”, kako biste mogli pravovremeno potražiti pomoć na adekvatan način, ukoliko se prepoznate u većini simptoma.
Ako Vas preplave loši osjećaji nakon što postanete majke, to nije ništa neobično. Porod je stresan događaj, bez obzira na to što se u velikom broju radi o nečemu očekivanome i željenome. Rođenje djeteta izaziva pojavu vrlo intenzivnih osjećaja sreće ali i straha pa i vrlo jake nervoze. Istina je da veliki broj mladih majki osjeća ove emocije nakon poroda, ali rijetko o njima pričaju.
Uobičajeno je da 2 do 3 dana nakon poroda mlade majke osjete neki vid promjene u vlastitom raspoloženju i stanju, što može potrajati jedan do dva tjedna. U tom slučaju radi se o “baby bluesu”, privremenoj promjeni raspoloženja koju vežemo za sam porod.
Simptomi postporođajnog bluesa mogu biti sljedeći:
- blage promjene u raspoloženju,
- anksioznost,
- tuga,
- razdražljivost,
- osjećaj preplavljenosti,
- plakanje,
- smanjena sposobnost koncentracije,
- poteškoće s apetitom,
- poteškoće sa spavanjem.
Ukoliko ste prepoznali ove simptome, a radi se o razdoblju neposredno nakon poroda, svakako pričajte o tome, potražite podršku obitelji, pričajte s liječnikom, patronažnom sestrom ili nekim drugim osobama od povjerenja. Očekivano je da će kroz tjedan, najduže dva, ovi simptomi nestati, a Vi ćete se osjećati bolje. Podršku uvijek možemo tražiti te ovi osjećaji nisu odraz vaše slabosti, nego su potpuno očekivani i uobičajeni.
Simptomi postporođajne depresije mogu biti sljedeći:
- depresivno stanje i jake promjene raspoloženja,
- često plakanje,
- teškoće u povezivanju s vlastitim djetetom,
- povlačenje od kontakta s prijateljima i obitelji,
- gubitak ili znatno povećanje apetita,
- nesanica ili spavanje duže od uobičajenoga,
- pretjeran umor ili osjećaj gubitka energije,
- smanjen interes i užitak u aktivnostima koje nas inače vesele,
- intenzivna razdražljivost i osjećaj bijesa,
- strah od toga da nismo dobre majke,
- beznađe,
- osjećaji bezvrijednosti, srama, krivnje i/ili nekompetentnosti,
- smanjena mogućnost razboritog razmišljanja, koncentracije i donošenja odluka,
- nemir,
- povećana anksioznost i panični napadaji,
- misli o tome kako ćemo nauditi sebi ili djetetu,
- ponavljajuće misli o smrti i samoubojstvu.
Ukoliko se ne liječi, postporođajna depresija može trajati i nekoliko mjeseci. Uistinu je važno potražiti pomoć liječnika i/ili psihoterapeuta kako biste uspješno prebrodili ovo vrlo izazovno stanje. Dobro je osvijestiti da i mladi očevi također mogu patiti od postporođajne depresije, ali i da navedeno stanje može početi i za vrijeme trajanja trudnoće (perinatalna depresija). Kako bilo, ovo stanje teže prolazi samo od sebe, a rad sa stručnjakom može brže dovesti do olakšanja i poboljšanja. Naša je preporuka svakako potražiti licenciranog stručnjaka u području kognitivno-bihevioralne terapije jer se ispostavlja da je taj vid terapije učinkovit kod ovakvog poremećaja.
Autor: Klinika Mayo