Sve se više govori o mindfulnessu, čijom primjenom poboljšavamo svjesnost vlastitog tijela, uma i emocija u iskustvima sadašnjeg trenutka kako bismo stvorili osjećaj mirnoće. Osim svjesnog usmjeravanja pozornosti, biti mindful znači da – ne etiketiramo iskustva kao „dobra” ili „loša”, strpljiviji smo i suosjećajni prema sebi i drugima te njegujemo otvorenost i ljubaznost. Naime, uobičajeno je da ljudski um neprestano proizvodi misli, ali to nas često zaokupi do te mjere da propuštamo uživanje u svakodnevnim trenucima. Pojednostavljeno rečeno, mindfulness nas bivanjem uči biti prisutnima iz trenutka u trenutak, svjesnima činjenice gdje smo i što činimo. Postoje mnoge definicije mindfulnessa, od jednostavnih do složenih, dugačke i kratke, definicije znanstvenika i mnogih stručnih institucija. Kad je riječ o podučavanju djece mindfulnessu, rado s njima dijelim svoju definiciju jer baš svaki put primijetim kako im oči zasjaje, a lice ukrasi osmijeh.
Mindfulness je supermoć, čarobna vještina i posebna tajna za radosno odrastanje genijalnih klinaca.
Dobro nam došao mindfulness – u obitelj i učionicu
U ovim turbulentnim vremenima, više nego ikad prije, djeca trebaju smirene roditelje koji znaju ostvariti mentalnu, fizičku i emocionalnu ravnotežu. Zato je bitna uloga nas roditelja i spremnost da učimo nove vještine, a potom budemo primjer našoj djeci. Zatvoriti oči, pomno promatrati misli, ne osuđivati svoje riječi i djela, povući se u mirno okružje, u svoj mir… Samo pet minuta na dan! Možda zvuči jednostavno i razumljivo, no nije lako prakticirati mindfulness u ovim izazovnim vremenima. U vrtlogu životnog tempa teško je zastati i doživjeti sadašnji trenutak, ali važna je ustrajnost jer, složit ćete se, upravo to nam je potrebno. Ustrajnom primjenom mindfulnessa naš život postaje smireniji i uravnoteženiji, a time u konačnici bolji i sretniji. Postajući pažljiviji, prisutniji i svjesniji u svom životu, učimo cijeniti jedinstvenost sadašnjeg trenutka. To pokreće promjenu u načinu na koji se odnosimo prema svojoj djeci i dragocjenom vremenu sa svojom obitelji. Zbog mnogobrojnih dobrobiti i jednostavnosti primjene, praksa mindfulnessa našla je svoje mjesto i u učionicama. Sve je više zemalja koje su mindfulness već uvrstile u svoje odgojno-obrazovne programe. Rezultati istraživanja pokazuju da djeca koja svakodnevno primjenjuju mindfulness, imaju poboljšanu sposobnost upravljanja stresom, jači fokus i bolju koncentraciju te lakše upravljaju svojim reakcijama i emocijama. Također, ostvaruju bolje rezultate, smirenija su i ljubaznija.
Kako podučiti djecu mindfulnessu?
Za zdravlje dječjeg bića potreban je balans – njegovanje uma, duha i tijela. Mindfulness pomaže djeci jasnije vidjeti što se događa u njihovom umu, tijelu, emocijama i u okolini. Mindful aktivnosti za djecu sastoje se u tome da dijete svjesno i namjerno usmjerava svoju pozornost na „ovdje“ i „sada“. Dok fokusira svoju pozornost na neki objekt, nježno promatra misli koje prolaze umom i otpušta sve što nije povezano sa sadašnjom aktivnošću. Cilj je prakse mindfulnessa biti u trenutku, usredotočeno svjestan. Postoje brojne igre, aktivnosti i vježbice pozornosti za djecu, koje potiču relaksaciju i povratak u smirenost i ravnotežu te olakšavaju pronalazak sigurnog prostora. Međutim, važno je istaknuti da tehnike mindfulnessa moraju biti primjerene uzrastu i stupnju razvoja djeteta. Mlađa djeca rado će slušati kreativnu vizualizaciju, izvoditi vježbe pozornog korištenja osjetilima, kao i vježbe disanja. Školarci i tinejdžeri spremni su za socijalno i emocionalno učenje, razvoj empatije i primjenu mindfulness meditacije. Vjerujem kako svi mi roditelji želimo osigurati djeci način života koji podržava njihov emocionalni razvoj, ojačava tijelo i imunosni sustav. Zato je važno da se i sami zaustavimo i umirimo svoj um. Praksa mindfulnessa pomaže i djeci stvoriti zdrave navike osjećanja, brige o svom tijelu i optimističnog životnog stajališta. Zapamtite, što više vježbate, više ćete osjećati blagodati. S vremenom će postati prirodno. Samo ustrajte. Svaka minuta mindfulnessa danas čini razliku u životu vašeg djeteta već sutra.
Autor: