Tehnike mindfulnessa za djecu — b•Aktiv

Tehnike mindfulnessa za djecu

Iako tehnike mindfulnessa sa svojim djetetom možete prakticirati svugdje – na krevetu, u parku, čak i dok čekate u redu – poželjno je da odvojite vrijeme i stvorite poseban prostor za to. U ugodnom i mirnom okružju, uz opuštajuću glazbu, napravite atmosferu u kojoj se dijete i vi osjećate dobro i sigurno. Vrlo je važno obraćati se djetetu ljubazno, govoriti polako i koristiti se opuštenim tonom glasa. Čarolija mindfulnessa događa se u sadašnjem trenutku i kako bismo bili dio dječjeg svijeta, potrebna nam je igra.

Djeca obožavaju ove tri vrlo korisne i jednostavne vježbice, uz koje kroz igru uče – umiriti se disanjem, razviti veću svijest o svom tijelu i zahvalnošću obogatiti svoj život.

Vježbice disanja

Vježbice disanja izvrstan su način primjene mindfulnessa kod malene djece. Naše disanje uvijek je prisutno i uvijek dostupno. Mnoga djeca dišu plitko, samo gornjim dijelom pluća. Objasnite im da su duboki udisaji i polagani izdisaji vrlo korisni. Opuštaju nas i unose kisik u mozak i tijelo.

Tehnika Disanje pomoću 5 prstića:

  • Dijete može sjesti ili leći u udobnu poziciju.
  • Zamolite dijete da jako raširi prste jedne ruke.
  • Kažiprstom druge ruke dijete polako počne pratiti prste svoje raširene ruke.
  • Duboko udahne na nos i počevši od palca, nježno nastavi pratiti svaki prst odozdo prema gore i dolje uz lagani izdah.
  • Dok kažiprstom prati prste, pozornost je na disanju. Udah gore, izdah dolje.
  • Ponovite nekoliko puta.

Napomenite djetetu da su za ovu vježbu potrebne samo ruke, koje uvijek imamo sa sobom. Dijete ovu vježbu može raditi prije testa u školi, prije spavanja i kad god poželi. Kako bismo potaknuli djetetov interes za vježbice pozornog disanja, možemo mu ponuditi brojne rekvizite za igru – lopticu za disanje, pero, puhalicu balončića od sapunice, svjećice.

Mindfulness tehnika disanje pomoću 5 prstića

Progresivna mišićna relaksacija

Djecu podsjećamo da su um i tijelo međusobno povezani te da naša pozornost nije samo na mislima ili osjećajima, nego je možemo preusmjeriti i na ono što se događa u našem tijelu. Jedna od tehnika je Skeniranje tijela:

  • Zamolite dijete da legne na pod ili krevet.
  • Kad se udobno smjesti, može zatvoriti oči.
  • Polaganim tempom nabrajajte dijelove tijela, na koje dijete preusmjerava svoju pozornost.
  • Dijete zamolite da preusmjeri pozornost na svoje prstiće na nogama, zatim na gležnjeve, listove, cijele nogice…
  • Vježba traje dok dijete u mislima ne prijeđe cijelo tijelo, od nogica do vrha glave.

Tehnika Skeniranje tijela pomaže djetetu osvijestiti dijelove tijela. U početku ćete morati voditi i upućivati dijete, ali kad nauči, ono će ovu vježbu moći činiti i bez vašeg vodstva.

Druga tehnika Moje snažno tijelo sastoji se od stezanja, a zatim opuštanja mišića uz izdisaj:

  • Zamolite dijete da legne na pod ili krevet.
  • Kad se udobno smjesti, može zatvoriti oči.
  • Usmjeravamo dijete da udahne polako i duboko, a zatim najjače što može stisne određeni mišić u svom tijelu, zadrži tako na trenutak, potom lagano i nježno s izdahom opusti taj dio tijela.
  • Krenite odozdo prema gore uključujući mišiće stopala, nogu, trbuha, prsa, prstiju, ruku, ramena, vrata i lica.

Tehnika Moje snažno tijelo pomaže djetetu razlikovati osjećaj napetih od osjećaja opuštenih mišića. Dok polagano diše izvodeći vježbu, osjeća kako se tijelo postupno relaksira.

Mindfulness tehnika za djecu

Čarolija zahvalnosti

Uzimajući u obzir da živimo u društvu koje potiče brzopletost, trenutačno zadovoljstvo i materijalizam, važno je učiti djecu zahvalnosti za blagoslove u našim životima. Svoj život, zdravlje, obitelj i obrazovanje nikad ne treba uzimati zdravo za gotovo!  Ako se možemo fokusirati na zahvalnost, više ćemo cijeniti ono što imamo, umjesto da smo zaglavljeni u zamci onoga što nam nedostaje. „Hvala.“ Malena riječ, a izražava toliko mnogo. Jedna od prvih koje dijete nauči izgovoriti, ali nije važno samo pristojno znati reći „hvala“, već osjetiti kako je zahvalnost dio našeg bića. Djeca koja vide da su njihovi roditelji zahvalni, prirodno oponašaju i usvajaju takvo ponašanje. Kad učimo djecu poštovati jednostavne i obične stvari, učimo ih prihvaćati, njegovati i voljeti svu dobrotu i obilje u njihovim životima. Prakticiranje zahvalnosti također je praksa mindfulnessa, koja uključuje pažljivo slušanje i osvještavanje ljepote sadašnjeg trenutka. Za zahvalnost ne postoji pogrešan način. Odaberite vrijeme – nakon jela, prije spavanja, određeno vrijeme i dan u tjednu, trenutak koji vašoj obitelji najviše odgovara. Jednostavno, pažljivo slušajte, dijelite radost i uživajte s voljenim osobama, volite svoj život, obitelj i stvari onakvima kakve jesu. Kad potičete djecu da iskazuju zahvalnost, ne kritizirajte njihove izbore. Neprocjenjiva je vrijednost vlastitog primjera koji pružamo djeci. Mudar roditelj zahvalnost će iskoristiti kao priliku za srdačan i iskren razgovor sa svojim tinejdžerom.

Kreativna aktivnost Škrinjica zahvalnosti pomoći će djetetu osvijestiti mnogobrojne darove i razloge za zahvalnost.

  • Odaberite škrinjicu ili, još bolje, neka dijete ukrasi običnu kartonsku kutiju.
  • Uz kutiju neka su uvijek dostupni blok i pribor za crtanje.
  • Svakodnevno crtajte i pišite o onome što vašu obitelj čini zahvalnom i ubacite papirić u kutiju.

Škrinjica će uskoro postati prepuna blaga, to su sjećanja na drage osobe i prekrasne trenutke koji su zagrijali vaša srca. Možete odabrati dan u mjesecu ili neku posebnu prigodu (rođendan, blagdan) kad ćete otvoriti kutiju i prisjetiti se svega što je obogatilo vaše živote.

Škrinjica zahvalnosti

Budite strpljivi i dosljedni

Primjena mindfulnessa od najranije dobi pomaže da dijete što ranije usvoji dobru naviku. Nakon toga, na roditeljima je poticati dijete da zadrži rutinu. Ove jednostavne igre i nježne tehnike mogu biti dio vaše svakodnevice. Prakticiranje mindfulnessa ne traži mnogo vremena, no ustrajnost i strpljenje su nužni. Vježbe prilagodite dobi i interesima svog djeteta, a mindfulness je poželjno primjenjivati u raznim situacijama: dok dijete jede, pere zube, uči, bavi se sportom. Primjena je ključna za dobrobit mališana, pogoduje njihovom razvoju i učenju. Ne zaboravimo, mi roditelji najveći smo uzor smirenosti i ravnoteže našoj djeci. Vlastitom praksom prirodno ćemo i djeci prenijeti zdrav, svjež i optimističan način doživljavanja svijeta i vlastitog postojanja u njemu. Mindfulness obogaćuje živote svih članova obitelji, a lijepo iskustvo igre s djecom otvara prostor da cijeli svoj život živimo na svjestan (mindful) način.

Autor:

Ana Letina