Kako se držati vlastitih odluka — b•Aktiv

Kako se držati vlastitih odluka

Vjerojatnost držanja vlastitih odluka ovisit će o tome kako smo odluku donijeli u početku, o čemu više možete pročitati u našem prethodnom članku o procesu donošenja odluka.

Što je odluka jasnija, bolje opisana i osobno važnija, veća je vjerojatnost da ćemo je se i držati u budućnosti. Također, važno je znati imenovati podršku i prepreke u ostvarenju promjene kako bi bili spremni na uspjeh i neuspjeh na našem putovanju. Upravo se s najčešćim preprekama bavimo u ovome članku, ali bavimo se i s izvorima zadovoljstva koje vam vaša promjena može donijeti.

Na putu uspjeha čekaju nas doživljaji koje možda nikada prije nismo doživjeli. Kažu da je svaki početak težak dok za promjenu obično vrijedi suprotno – održavanje je teško jer počeci znaju biti uzbudljivi. Tek kad prestanemo doživljavati uzbuđenje, naš entuzijazam može splasnuti i naša motivacija nestati. Dobro je znati kako ponašanja na koja smo navikli djeluju na naš sustav nagrađivanja, a kako ona nova koja tek pokušavamo uvesti.

Ponašanja koja održavamo kao i navike za koje znamo da nisu zdrave, poput jedenja slatkog ili pušenja, izazivaju odgovor unutar tijela koji naš mozak interpretira kao ugodu. Ne samo da ih smatramo ugodnima, nego su to i vrlo jednostavna ponašanja – koliko je truda potrebno za pojesti tablu čokolade?

Kad ugodu izazivamo načelno jednostavnim ponašanjima u kojima se ne trebamo puno truditi, naša ljestvica uzbuđenja pada vrlo nisko i teške stvari ili promjene doživljavat ćemo još težima. Pojednostavljeno rečeno, zašto bi se trudili ustrajati u nelagodnim stanjima i ponašanjima kad ugodu možemo doživjeti vrlo jednostavno, ne radeći ništa posebno? No, dugoročno sebi radimo veliku štetu zato što te sitne navike koje bez truda vode ugodi moramo ponavljati sve više i više kako bi kontinuirano bili u zadovoljnom stanju. Tako i dolazimo do toga da ljudi postaju neumjereni u svojim nezdravim navikama te da ih sve teže i sporije mijenjaju, obično onda kad baš moraju.

Navike oko kojih ćemo se morati truditi nakon početnog entuzijazma postaju vrlo brzo nelagodne i nemamo  osjećaj ugode. Primjerice, ako ste krenuli trčati, u početku će vas puno osoba iz vaše okoline hvaliti i “tapšati” po ramenima, osjećat ćete se odlično, a vaše će samopouzdanje rasti. No, vrlo brzo pohvale će prestati, a vaše će se trčanje pretvoriti u niz situacija kad ste nešto morali odraditi, a ne nužno htjeli ili kad vas je nešto boljelo ili zatezalo. Da ne spominjemo sve situacije kad ćete naići na nešto što ne razumijete ili ne znate pa će vam vaš izostanak znanja u procesu još dodatno narušiti motivaciju i osjećaj ugode i zadovoljstva.

Rješenje je u tome da morate znati kako vas u početku promjene čeka entuzijazam, ali da će on brzo proći i da pokretanje promjene generalno nije lak ni ugodan proces. Međutim, ono što vas čeka, stvarno vrijedi truda! Dakle, oslanjanje na trud a ne na ugodu može vas dovesti do pravog zadovoljstva u životu, jer kad radimo stvari oko kojih se moramo potruditi, naše će zadovoljstvo biti veće i dugotrajnije, a naša ljestvica uzbuđenja će rasti. Nećete morati jesti kockicu za kockicom čokolade kako bi bili ispunjeni nego ćete jednom rundom trčanja “kupiti” zadovoljstvo za cijeli dan.

Za kraj spomenimo nekoliko stvari koje vam mogu predstavljati prepreku kod pokretanja promjene a to su:

  • Strah od neuspjeha, od toga da ćete se osramotiti ili od same promjene. Strah je emocija koja je očekivana kada radimo prave i velike stvari u životu!
  • Lijenost i manjak discipline javit će se odmah po nestanku prvotnog entuzijazma i kod ostvarenja prvih ciljeva. Važno je na vrijeme prepoznati unutarnji samogovor koji nas pokušava osujetiti u ostvarenju većih ciljeva i ne održavati ga, nego se i dalje usmjeriti na trud!
  • Izostanak prave podrške najčešća je prepreka na putu promjene. Nađite podršku u sebi samima ili u bližnjima od kojih ćete nekad, ipak, morati tu podršku potražiti.
  • Nedostatak resursa poput novca ili prilika čest je razlog odustanka. Razmislite o svom problemu i o stvarima koje nemate – a sad razmislite o rješenju i koje stvari imate na raspolaganju? Savršeni uvjeti nikad nisu napravili “vještog mornara”. Iskoristite i vi svoje nesavršenosti za bolji plov u drugačije sutra!

Malim koracima do velikih stvari, čak i ako ste zadovoljni svojim životom jer mijenjati se sigurno hoćemo. Takav je život i dobro je da to radimo u onom smjeru koji sami biramo.

Autori:

Ana Čerenšek, prof. psih.

Igor Čerenšek, mag. psych.