Svako tijelo je desetka — b•Aktiv

Svako tijelo je desetka

Kako prihvatiti svoje tijelo i uživati u njemu bez nesigurnosti

Ljepota je u očima promatrača, zar ne? Ako je tako, zbog čega smo onda sami prema sebi najkritičniji promatrači? Tijekom godine, zadovoljstvo tijelom doživljava brojne promjene, a najniže je upravo ljeti, što nije iznenađujuće. Umjesto uživanja u godišnjem odmoru, za mnoge žene ljeto postaje okidač za pojačani stres i nesigurnost. Teško je uživati u ljetu kada smo opterećeni samokritičnim mislima da naše tijelo nije onakvo kakvo bi trebalo biti. Nametnuti standardi potiču nas da se uklopimo u određeni rang savršenstva i ne prihvaćamo ništa što je izvan toga. Nažalost, pogled na vlastito tijelo nije uvijek vezan za ono što vidimo u zrcalu već za niz uvjerenja i iskustava. Drugim riječima, riječ je o naučenom obrascu razmišljanja koji je stvoren na temelju vlastitih iskustava, informacija koje primamo i obrađujemo, a posebice onih kojima pridajemo najveći značaj.

Prema nekim istraživanjima, čak 70% žena izbjegava određene aktivnosti zbog nezadovoljstva vlastitim izgledom, što dodatno otežava uživanje u ljetnim aktivnostima. Slika koju imamo o sebi može značajno utjecati na naše odluke, odnose s drugima te ukupnu sreću. Brojni su izvori koji mogu negativno utjecati na tu sliku, no utjecaj medija, društvenih mreža i brojnih reklama svakako ima vodeću ulogu. Glavni cilj medija je prikazati sliku u najboljem mogućem obliku. Problem nastaje onda kada to savršenstvo protumačimo kao normalno, zbog čega više ne možemo odrediti jasnu granicu između realne i reklamne slike.

Kada je slika o tijelu zdrava i pozitivna, shvaćamo da je ono samo mali djelić onoga što nas zapravo definira. U nastavku donosimo nekoliko smjernica o tome kako možete započeti s promjenom vlastite slike o sebi. Promjena se ne događa preko noći, no prvi mali korak možete učiniti već danas.

Vodite brigu o vlastitim potrebama. Neugodne nas emocije često vode nezdravim navikama i zapostavljanju vlastitih potreba. Slika koju imamo o svojem tijelu može negativno utjecati na prehranu, san, kretanje i produktivnost. Briga o tim osnovnim potrebama temelj je našeg fizičkog i emocionalnog blagostanja. Kada zadovoljimo ove potrebe, imamo više energije za suočavanje sa svim izazovima. Stoga, pronađite vremena za aktivnosti koje vas opuštaju, vodite brigu o uravnoteženosti prehrane i njegujte kvalitetan san. Briga o sebi nije luksuz već nužnost.

Usredotočite se više na ono što vaše tijelo može, a ne kako ono izgleda. U moru nametnutih ideala ljepote koje želimo dostići, zaboravimo na sve što naše tijelo radi za nas i što nam omogućuje. Snaga našeg tijela omogućuje nam da postignemo nevjerojatne stvari, bilo da trčimo maratone, šećemo prirodom s bližnjima ili plešemo cijelu noć. Stoga pokušajte i sami razmisliti o tome što sve vaše tijelo radi za vas jer važno je cijeniti svaki korak koje ono čini, bez obzira koliko on bio malen ili velik. Predlažemo da se upustite u neki oblik tjelesne aktivnosti kako biste se uvjerili koliko je vaše tijelo zapravo snažno i izdržljivo, ako još niste uvjereni u to.

Ograničite izlaganje društvenim mrežama. Koliko god nam ponekad predstavljaju bijeg od svakodnevnih izazova, društvene mreže mogu značajno utjecati na sliku o vlastitom tijelu. Iako smo svjesni da one nisu uvijek prikaz stvarnog života, lako upadnemo u zamku uspoređivanja s idealiziranim slikama provučenima kroz nekoliko filtera. Sjetite se izraza Instagram vs. Stvarnost, koji nas podsjeća da ono što vidimo na društvenim mrežama često nije realno. Prekomjerno izlaganje takvom sadržaju može dovesti do osjećaja nezadovoljstva vlastitim tijelom. Stoga, postavite granicu u njihovu korištenju.

Osvijestite i upravljajte svojim samogovorom. Naše misli, odnosno unutarnji samogovor, često mogu biti negativne, što direktno utječe na naše ponašanje i osjećaje. Međutim, možemo ih osvijestiti i postupno mijenjati. Pozitivno razmišljanje je navika koja se može razviti s vremenom. Umjesto da se fokusiramo na negativne aspekte, možemo se truditi biti neutralni ili pozitivni prema sebi. Promjena načina na koji razgovaramo sami sa sobom može značajno poboljšati našu sliku o sebi.

Postavite realne ciljeve i slavite napredak. Postavljanje ostvarivih ciljeva u vezi s vašim tijelom, bilo da je to poboljšanje kondicije, usvajanje zdravih prehrambenih navika ili mijenjanje samogovora, može vam pružiti osjećaj svojevrsnog postignuća. Važno je prepoznati i cijeniti svaki korak naprijed, bez obzira koliko on mali bio. Slavljenjem malih postignuća gradimo pozitivniji odnos prema svom tijelu i održavamo motivaciju za daljnji napredak.

Mnogi od nas padaju u zamku vjerujući da ćemo, ako izgledamo na određeni način, napokon biti sretni. No, naš izgled rijetko je ključ istinske sreće. Čak i ako ostvarimo svoj cilj, vjerojatno ćemo početi primjećivati nove nedostatke, ulazeći tako u začarani krug. Izlaz iz tog kruga pronaći ćemo jedino promjenom perspektive. Fokusiranjem na zadovoljavanje osnovnih potreba, usmjeravanjem na stvari koje imamo pod kontrolom i promjenom unutarnjeg samogovora, naći ćemo se na pravom putu prema promjeni.

Autori:

Ana Čerenšek, prof. psih

Igor Čerenšek, mag. psych.