Osviješteno odmaranje — b•Aktiv

Osviješteno odmaranje

Osviješteno odmaranje ponekad zvuči kao utopija, osobito ako se, primjerice, nalazite s troje djece na ljetovanju ili s nekim velikim društvom. Svatko ima svoje potrebe, a vi ste tu da im pokušate odgovoriti na najbolji mogući način, no u procesu znamo zaboraviti na naše potrebe i potpuno ih zanemariti. Međutim, i u svakodnevici koja je prilično užurbana može nam se dogoditi da već dugo nismo obratili pozornost na sebe ili posvetili neko vrijeme u danu samima sebi. Neosviještenost vlastitih potreba nužno rezultira zanemarivanjem onoga što nam je potrebno, a dugoročno može nepovoljno utjecati na naše mentalno i tjelesno zdravlje.

Osvijestiti vlastite potrebe te stanje tijela i uma tijekom dana preduvjet je kvalitetna odmora i pronalaska balansa između odrađivanja posla, ulaganja u odnose s drugima i samoga sebe. Ako se dovoljno dugo zanemarujemo, na kraju nećemo biti dobri ni za koga niti ćemo moći kvalitetno sudjelovati u odnosima s ljudima.

Bez osviještenosti vlastitih potreba nećemo uvijek donositi zdrave odluke za sebe, a sve što za osviješten odmor trebate je naučiti kako uzimati sitne trenutke nekoliko puta u danu za sebe.

U tim trenutcima koje ste uzeli za sebe pokušajte se maknuti od uobičajene okoline – otiđite u svoj mirni kutak i radite aktivnosti za koje znate da će vam pomoći povratiti ili održati mir. Čitanje, crtanje, slušanje glazbe ili disanje neke su od aktivnosti koje možete raditi dok se osviješteno odmarate.

Neka odmor bude refleksija vaših potreba, a ne samo uobičajena navika poput uzimanja mobitela u ruke ili gledanja televizijskog programa.

Osviještenost možemo iskoristiti i na drugačiji način – našu svijest možemo usmjeriti na informacije koje dolaze iz okoline pa bilo koju svakodnevnu aktivnost pretvoriti u vježbu meditacije. Osviješteni možete biti u bilo kojoj aktivnosti, ali i u neaktivnosti. Primjerice, dok ležite na plaži, osvijestite podlogu na kojoj se nalazite, je li tvrda ili je mekana, postoje li izbočine na njoj, je li hladna ili je pak topla. Osjetite sunčeve zrake na svome tijelu, zamislite kako se toplina širi preko vaše kože i opušta vam cijelo tijelo. Primijetite zvukove koji dolaze iz vaše okoline i pokušajte izdvojiti jedan od njih, primjerice, neka to bude šum valova ili zvuk vjetra. Ovakvim osviještenim pristupom odmaranju učimo naš mozak usmjeravati na ono što smo mi odabrali kao bitno od svih ostalih podražaja koji dolaze do naših osjetila iz okoline. Učimo se preuzimati kontrolu nad našim mislima.

Iako je naša svakodnevna užurbanost stvarna i uistinu imamo puno obaveza koje je potrebno obaviti tijekom dana, dobro je osvijestiti činjenicu da imamo pet minuta za sebe i da ih svakako imamo pravo uzeti. Često nam baš užurbanost ostavlja lažan dojam da nemamo tih pet minuta. Uzimajući osviještenih pet minuta za sebe, pomoći ćemo si kvalitetnije se brinuti o vlastitim potrebama, a to će posljedično imati dobar utjecaj na našu učinkovitost u ostalim aktivnostima te na naše odnose s drugima.

Autori:

Ana Čerenšek, prof. psih.

Igor Čerenšek, mag. psych.